Obchody 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Powiecie Ropczycko-Sędziszowskim

14 listopada 2022 roku, godz. 9:55

W piątek, 11 listopada br. obchodziliśmy Narodowe Święto 104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Tego dnia w poszczególnych gminach naszego Powiatu odbyły się uroczystości o charakterze patriotycznym.

W Ropczycach o godz. 9:15 przedstawiciele władz samorządowych, delegacje stowarzyszeń i instytucji oraz mieszkańcy zgromadzili się na Mszy Świętej w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego. Po nabożeństwie wyznaczone delegacje złożyły wiązanki pod tablicami pamiątkowymi. Hołd oddano także, składając symboliczne kwiaty pod Pomnikiem bł. Jana Pawła II. Następnie przemaszerowano pod ,,Pomnik Pamięci’’, gdzie również złożono wiązanki. Ostatnim punktem obchodów był program patriotyczny ,,Uwierz Polsko” w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach.

W gminie Sędziszów Małopolski po nabożeństwie za Ojczyznę złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Następnie kwiaty złożono pod pomnikiem ,,Niepodległość” upamiętniającym 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wyjątkowy charakter obchodów podkreśliła wieczorna patriotyczna iluminacja - ,, Ratusz w biało czerwonych barwach” wraz z Marszem Pamięci.

W gminie Wielopole Skrzyńskie uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem ,,Uczestników Walk o Wolną Polskę’’. Następnym punktem obchodów była Msza Święta, odprawiona w intencji Ojczyzny. Po jej zakończeniu przemaszerowano na plac pod remizą OSP, gdzie wspólnie odśpiewano Hymn Polski oraz dalej celebrowano uroczystość.

W Gminie Ostrów po Mszy za Ojczyznę w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kamionce złożone zostały kwiaty pod Pomnikiem Grunwald i Apel Poległych. O godzinie 12:00 wspólnie zaśpiewano Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji ,,Niepodległa do Hymnu''. Na koniec uczestnicy mogli podziwiać program artystyczny pn. ,,Dla ciebie Polsko” w wykonaniu dzieci i młodzieży.

Źródła zdjęć: TV Sędziszów, Urząd Gminy Ostrów, Dominik Szpara

Gmina Ropczyce

Gmina Sędziszów Małopolski

Gmina Wielopole Skrzyńskie

Gmina Ostrów

Nadchodzące wydarzenia

niedziela,
04 grudnia 2022 r.

BIEGNIEMY DLA WOJTUSIA - BIEG MIKOŁAJKOWY