Zespół Szkół Technicznych im. prof. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Małopolskim

Zespół Szkół Technicznych im. prof. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Małopolskim
ul. Wyspiańskiego 2

39-120 Sędziszów Małopolski,
tel. 172216424
email: sekretariat@zstsedziszow.edu.pl
https://zstsedziszow.edu.pl/
https://www.facebook.com/zst.sedziszow/
https://www.instagram.com/zstsedziszow/

Nasze osiągnięcia:
•    VII miejsce w ogólnopolskim finale Mistrzostw Biznes i Zarządzanie, którego Organizatorem była Fundacja Przedsiębiorczości Revas,
•    Otrzymanie przez uczniów Stypendium Prezesa Rady Ministrów,
•    Liczny udział w wydarzeniach organizowanych przez Powiat Ropczycko-Sędziszowski,
•    Uczniowie Laureatami Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
•    Liczny udział w wydarzeniach organizowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej,
•    Uczniowie Laureatami w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Dzień Krajobrazu 2023 – doceńmy lokalność!”,
•    Udział w finale X Edycji Konkursu Matematyczne Preteksty,
•    III miejsce w konkursie językowym.
W szkole funkcjonują 2 koła zainteresowań: sportowe oraz historyczne.
Zespół Szkół Technicznych im. prof. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Młp. realizuje:
•    projekty w ramach programów Erasmus + oraz POWER, w zakresie których uczniowie wyjeżdżają na miesięczne praktyki zagraniczne m. in. do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Malty oraz Hiszpanii. Staże te są w 100% dofinansowane.
•    bezpłatne kursy branżowe i specjalistyczne (m. in.: kursy SEP w zawodzie technik elektryk, kursy obsługi i programowania sterowników PLC, kurs inteligentnych sieci elektrycznych, kurs Obsługi podnośników koszowo – nożycowych),
•    liczne projekty unijne (m. in.: „Nowoczesne Szkolnictwo Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego”, „ASPE - Asystent Ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych – pilotaż”, „Profesjonalny elektryk”, „Zawód z przyszłością” i wiele innych).
Szkoła posiada niezbędny sprzęt i w pełni wyposażone pracownie mogące kształcić i egzaminować w wymienionych poniżej zawodach. W skład pracowni wchodzą:
•    pracownia elektrotechniki i elektroniki,
•    pracownia montażu, konserwacji i eksploatacji maszyn i urządzeń elektrycznych,
•    pracownia montażu, konserwacji i eksploatacji instalacji elektrycznych i fotowoltaicznych,
•    dwie pracownie fryzjerskie,
•    pracownia stylisty,
•    pracownia do rysunku technicznego CAD oraz pracownia do wspomagania wytwarzania CAM,
•    pracownia materiałoznawstwa i technologii przetwarzania drewna,
•    pracownia stolarska do kształcenia praktycznego,
Dodatkowo posiadamy salę gimnastyczną - wyposażoną w ściankę wspinaczkową oraz siłownię zewnętrzną.
Uczniowie naszej szkoły należą do organizacji pozaszkolnych takich jak:
- Jednostka Strzelecka 2051 im. mjr Władysława Rudolfa-Wilka,
- Kluby sportowe,
- Zespół Pieśni i Tańca „Rochy”,
- Koła teatralne.

Prezentacja klas/profilów z podziałem na technikum i szkołę branżową

Technikum
Technikum przygotowuje uczniów do egzaminu maturalnego oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Absolwenci technikum mogą kontynuować naukę na studiach wyższych. W technikum realizowane są przedmioty ogólnokształcące ujęte w podstawie programowej w zakresie rozszerzonym. W roku szkolnym 2024/2025 proponujemy kształcenie w zawodach:
•    technik stylista
Zawód ten to połączenie elementów projektowania i wykonywania kolekcji wyrobów odzieżowych oraz doboru fryzury a także makijażu w celu kreowania wizerunku klienta.
Kwalifikacje uzyskane w wyniku kształcenia
- Kwalifikacja 1. MOD. 03. Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych
- Kwalifikacja 2. MOD. 15. Stylizacja ubioru i kreacja wizerunku.
•    technik elektryk fotowoltaika
Absolwent przygotowany jest do projektowania, wykonywania, diagnozowania stanu, dokonywania napraw instalacji elektrycznej i fotowoltaicznej oraz maszyn i urządzeń zasilanych prądem elektrycznym. Dodatkowo uzyskuje uprawnienia SEP 1 kV.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- Kwalifikacja 1: ELE. 02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji maszyn   i urządzeń elektrycznych
- Kwalifikacja 2: ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych
•    technik usług fryzjerskich barbering
Absolwent kończący szkołę w tym zawodzie będzie przygotowany do wykonywania zadań w zakresie: diagnozy włosów i skóry głowy, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, strzyżenia oraz koloryzacji włosów, projektowania i wykonywania stylizacji fryzur z wykorzystaniem technik wizualizacji, strzyżenia zarostu, zarządzania salonem fryzjerskim.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- Kwalifikacja 1: FRK.01. Wykonywanie usług  fryzjerskich
- Kwalifikacja 2: FRK.03. Projektowanie i wykonywanie fryzur
•    technik mechanik operator CNC, spawalnictwo
Absolwent zdobędzie wiedzę i umiejętności pozwalające na pracę przy obrabiarkach sterowanych numerycznie i konwencjonalnych, będzie umiał posługiwać się nowoczesnymi narzędziami pomiarowymi, zapozna się z budową i zastosowaniem narzędzi skrawających, pozna zasady rysunku technicznego, nabędzie wiedzę na temat technologicznego przygotowania produkcji, pozna programy wspierające proces projektowania i wytwarzania CAD/CAM.  Atutem w zawodzie jest zdobycie dodatkowych kwalifikacji spawalniczych wszystkimi metodami.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- Kwalifikacja 1: MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających
- Kwalifikacja 2: MEC.09. Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń
•    technik technologii drewna
Absolwent będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie: wykonywania wyrobów z drewna i tworzyw drzewnych, organizowania i wykonywania prac związanych z naprawą, renowacją i konserwacją wyrobów stolarskich, programowania oraz obsługi obrabiarek i urządzeń stosowanych w procesie przetwarzania drewna, sporządzania dokumentacji projektowej, konstrukcyjnej i technologicznej, organizowania i nadzorowania procesów produkcyjnych związanych z przetwarzaniem drewna, dodatkowo po zaliczeniu kwalifikacji BD.11. Wykonywanie robót ciesielskich lub kursu czeladniczego absolwent uzyskuje uprawnienia cieśli.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- Kwalifikacja 1: DRM.04. Wytwarzanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych
- Kwalifikacja 2: DRM.08. Organizacja i prowadzenie procesów przetwarzania drewna  i materiałów drewnopochodnych
•    technik handlowiec sprzedaż internetowa
Absolwent będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie: organizowania prac w zakresie przyjmowania dostaw oraz przygotowywania towarów sprzedaży, sporządzania dokumentacji ekonomiczno-finansowej, wykonywania prac związanych z obsługą klientów oraz realizacją transakcji kupna i sprzedaży, prowadzenia działań reklamowych i marketingowych, organizowania i prowadzenia działalności handlowej, zarządzania działalnością handlową przedsiębiorstwa.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- Kwalifikacja 1: HAN.01. Prowadzenie sprzedaży
- Kwalifikacja 2: HAN.02. Prowadzenie działań handlowych
•    technik teleinformatyk sterowniki PLC
Absolwent uzyska następujące umiejętności zawodowe: z zakresu uruchamiania i utrzymania terminali i przyłączy abonenckich, montowania i eksploatacji systemów transmisyjnych, administrowania systemami teleinformatycznymi, instalowania oprogramowania sieciowego na serwerach, zabezpieczenia komputerów i sieci przed zawirusowaniem, konserwacji urządzeń sieciowych, organizowania pracy lokalnej sieci teleinformatycznej, prowadzenia dokumentacji rozliczeniowej sprzedaży usług sieciowych, analizowania kosztów eksploatacji komputerów i sieci, sporządzania ofert cenowych sprzedaży urządzeń i usług teleinformatycznych.
Kwalifikacje uzyskane w wyniku kształcenia:
- Kwalifikacja 1: INF.07.  Montaż  i konfiguracja lokalnych sieci komputerowych oraz administrowanie systemami operacyjnymi
- Kwalifikacja 2: INF.08. Eksploatacja i konfiguracja oraz administrowanie sieciami rozległymi
Szkoła Branżowa Pierwszego Stopnia
Kształcenie w niej będzie realizowane w zakresie jednej kwalifikacji i potrwa 3 lata. Podczas nauki będzie można zdobyć dodatkowe umiejętności na kursach (np. spawalniczych, elektrycznych). Uczniowie odbędą płatną praktykę zawodową w zakładach pracy, które zapewniają absolwentom pierwszeństwo w zatrudnieniu. Po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu, uczeń uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe I stopnia i wykształcenie zasadnicze. Następną perspektywą kształcenia jest szkoła branżowa II stopnia, która będzie trwała 2 lata, a jej absolwent uzyska dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe na poziomie technika, otrzyma świadectwo dojrzałości oraz możliwość podjęcia nauki na studiach wyższych.
•    Elektromechanik
Absolwent kończący szkołę w zawodzie elektromechanika będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie prac montażowych i remontowych, które wykonuje pracownik zajmujący się wytwarzaniem, konserwacją oraz naprawą maszyn i urządzeń elektrycznych.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- Kwalifikacja 1: ELE.01. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych
•    operator obrabiarek skrawających
Absolwent kończący szkołę w zawodzie operator obrabiarek skrawających będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie: obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie, pracy na obrabiarkach konwencjonalnych, projektowania procesów technologicznych, kontroli technicznej, organizowania i nadzorowania prac związanych z obróbką skrawaniem, naprawy i konserwacji maszyn i urządzeń, montażu maszyn i urządzeń.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- Kwalifikacja 1: MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających
•    stolarz
Absolwent kończący szkołę w zawodzie stolarz będzie przygotowany do wykonywania   zadań zawodowych w zakresie: wykonywania wyrobów z drewna i tworzyw drzewnych, wykonywania prac związanych z naprawą, renowacją  i konserwacją wyrobów stolarskich, obsługi obrabiarek i urządzeń stosowanych w procesie przetwarzania drewna.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- Kwalifikacja 1: DRM.04. Wytwarzanie wyrobów z drewna i materiałów drewnopochodnych
•    krawiec
Absolwent kończący szkołę w zawodzie  będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie: konstruowania i szycia wyrobów odzieżowych, dobierania materiałów i dodatków do wyrobu odzieżowego, obsługiwania maszyn i urządzeń stosowanych podczas wytwarzania wyrobów odzieżowych, wykonywania wyrobów odzieżowych na miarę, świadczenia usług związanych z przeróbką i naprawą wyrobów odzieżowych.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- Kwalifikacja 1: MOD.03.Projektowanie i wytwarzanie wyrobów odzieżowych
•    fryzjer
Absolwent kończący szkołę w zawodzie fryzjer będzie przygotowany do wykonywania zadań zawodowych w zakresie: pielęgnacji i regeneracji włosów, strzyżenia damskiego i męskiego, modelowania i formowania fryzur, koloryzacji i rozjaśniania włosów, stylizacji fryzur.
Kwalifikacje uzyskiwane w wyniku kształcenia:
- Kwalifikacja 1: FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich