Niezwykła Podróż Wiary: Światowe Dni Młodzieży w Europie

28 sierpnia 2023 roku, godz. 15:01

Niezwykła Podróż Wiary: Światowe Dni Młodzieży w Europie

Coroczne Światowe Dni Młodzieży przyciągają miliony młodych ludzi z różnych stron świata, aby wspólnie świętować wiarę, modlić się i dzielić się duchowymi doświadczeniami. W tym roku nasza 30-osobowa grupa z Ropczyc wraz z Ks. Krzysztofem Stawarzem miała okazję pojechać na to wydarzenie. Wyjątkowa podróż wiary zaprowadziła nas przez niezwykłe miejsca w Europie, obejmujące Mediolan, Barcelonę, Madryt, Lizbonę, Fatimę, Santiago de Compostela, Lourdes oraz Paryż.

Rzeszów: Posłanie pielgrzymów.

Nasz wyjazd rozpoczęliśmy w Parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Rzeszowie. Mszy przewodniczył ks. biskup Jan Wątroba. Wygłosił dla nas kazanie i pod koniec Mszy pobłogosławił wszystkich zebranych na dalszą drogę.

Mediolan: Początek Inspiracji

Światowe Dni Młodzieży rozpoczęliśmy w urokliwym Mediolanie, sercu Włoch. Mieliśmy okazję zobaczyć piękny krajobraz miasta mody. Mediolan słynie również z przepięknego katedralnego kościoła – Katedry Najświętszej Marii Panny. Jej imponująca architektura
i duchowa atmosfera zapoczątkowały niezapomniane doświadczenia związane
z podróżowaniem oraz zaowocowała wspaniałymi zdjęciami.

Barcelona i Madryt: Kultura, Wiara, Wspólnota

Kolejne etapy podróży to Hiszpania, gdzie pielgrzymi odwiedzili stolicę Katalonii, Barcelonę, oraz serce Hiszpanii, Madryt. W Barcelonie zachwycili się wspaniałą architekturą Gaudiego oraz uczestniczyli w modlitwach w kościele Sagrada Família. W Madrycie zaś zwiedziliśmy piękny pałac książęcy oraz okoliczną architekturę.

Lizbona i Fatima: Siła Maryjnej Wiary

Podróż prowadziła dalej do Portugalii, gdzie w Lizbonie zetknęliśmy się z lokalną kulturą
i historią kraju. Lokalni wolontariusze z wioski otworzyli dla nas swoje serca i przyjęli nas
z wielką miłością i otwartością. Mogliśmy poznać lokalnych patronów wiosek oraz wspólnie zawęzić relację przez taniec i rozmowy. W sobotę pojechaliśmy do Lizbony, centrum wszystkich wydarzeń związanych z ŚDM-ami. W wielkim upale (42°C) z plecakami wypełnionymi po brzegi szliśmy na plac, gdzie miały się odbyć główne wydarzenia. Wieczorem uczestniczyliśmy w czuwaniu z Ojcem Świętym. W niedzielę braliśmy udział we Mszy Świętej wraz z 1,5-milionową grupą młodych ludzi. Jeszcze przed Eucharystią Papież Franciszek przejeżdżał między sektorami. Znalazłem miejsce (około 1 metra od drogi),
w którym mogłem zobaczyć papieża i oczywiście, jako fotograf wyjazdu, zrobić zdjęcie. Kolejnym duchowym doświadczeniem okazała się wizyta w Fatimie – miejscu objawień Matki Bożej trzem dzieciom. Modlitwy na Placu Świętego Piotra w Fatimie były chwilą skupienia, refleksji i głębokiego oddania Matce Bożej.

Santiago de Compostela: Duchowa Peregrynacja

Kolejny etap to Santiago de Compostela – celem wielu pielgrzymek na słynnym Szlaku św. Jakuba. Wędrówka do grobu Apostoła Jakuba to nie tylko fizyczne wyzwanie, ale także duchowe doświadczenie, które pomaga pielgrzymom pogłębić swoją wiarę i zrozumienie.

Lourdes: Miejsce Uzdrowienia Duchowego

Pielgrzymka do Lourdes to spotkanie z historią św. Bernadetty oraz miejscem, gdzie Matka Boża miała objawienia. To miejsce słynie z uzdrowień duchowych i fizycznych. Woda ze źródła w Lourdes stała się symbolem nadziei i siły modlitwy. Oczywiście zabraliśmy ją ze sobą do naszych domów. Wieczorem mogliśmy uczestniczyć w przepięknej procesji światła, gdzie odmawialiśmy różaniec w języku łacińskim, włoskim oraz angielskim.

Paryż: Miasto zakochanych

Naszą podróż zakończyliśmy w romantycznym Paryżu. Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej
w polskiej parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gościnność naszego rodaka z Podkarpacia, ks. proboszcza Pawła Witkowskiego była ogromna. Zafundował nam lody w upalnym dzień. Po Eucharystii mieliśmy okazję odwiedzić słynne zabytki, w tym dom Marii Skłodowskiej-Curie oraz Katedrę Notre-Dame. Nie zabrakło też czasu na podziwianie wieży Eiffla czy rejsu po Sekwanie. Ostatecznym punktem programu był czas wolny oraz kupowanie pamiątek.

Podsumowanie: Wspólnota Wiary i Kultury

Podróż przez Mediolan, Barcelonę, Madryt, Lizbonę, Fatimę, Santiago de Compostela, Lourdes i Paryż była nie tylko okazją do odkrywania duchowych skarbów Europy, ale również do tworzenia więzi z młodymi z całego świata. Każde z tych miejsc pozostawiło niezatarte wrażenia duchowe i kulturowe, umacniając naszą wiarę oraz budując mosty między narodowościami i językami. Dzięki temu, że byłem fotografem na tym wyjeździe, to zrobiłem masę przepięknych zdjęć i upamiętniłem podróż naszej wspólnoty z Diecezji Rzeszowskiej. Najbardziej jestem wdzięczny za to, że mogłem codziennie uczestniczyć w Eucharystii
i pogłębiać swoją wiarę. Poznałem wiarę innych narodowości i mogę z jeszcze większym entuzjazmem i energią szerzyć wiarę w Pana Jezusa w codziennym życiu. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz wyjazd: Fundacji Magnezyty przy Zakładach Magnezytowych „ROPCZYCE” S.A., Firmie INVEST Sp. z o.o., Starostwu Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiemu oraz Firmie Kabanospol.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Kamil Bochenek