Projekt “Asystent ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych- pilotaż”

Powiat Ropczycko-Sędziszowski otrzymał środki finansowe na realizację grantu pn. „Bezpieczniej z ASPE” o numerze 226/II (numer wniosku) w ramach umowy o powierzenie grantu w projekcie pod nazwą “Asystent ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi- pilotaż” realizowanym przez partnerstwo czterech podmiotów:  Fundację Edukacyjna ODITK, Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Sztuka Włączania, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Projekt ten ma na celu poprawę dostępności usług edukacyjnych dla uczniów/uczennic o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dzięki wypracowaniu standardu świadczenia usług asystenckich w szkołach. Powiat Ropczycko-Sędziszowski jako organ prowadzący pozyskał grant w kwocie 61 219,80 zł na sfinansowanie zatrudnienia asystentów uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (ASPE) przez okres 10 miesięcy w dwóch szkołach:
- Zespole Szkół Technicznych im. prof. Karola Olszewskiego w Sędziszowie Małopolskim,
- Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim.

Okres realizacji grantu: 01 lipca 2022 r. – 30 kwietnia 2023 r.

Asystenci zatrudnieni w szkołach wezmą udział w całym cyklu szkoleń, których celem jest zbudowanie u przyszłych ASPE świadomości celu edukacji włączającej, ukierunkowanej na wspieranie potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola, szkoły i placówki oraz w środowisku społecznym. Obszarem oddziaływania ASPE są przede wszystkim działania wspierające ogólne funkcjonowanie ucznia w szkole i szeroko pojęta współpraca z nauczycielami i specjalistami oraz wspólne planowanie wsparcia dla ucznia. Rolą ASPE ma być stopniowe przygotowywanie dziecka/ucznia do możliwie samodzielnego rozwiązywania problemów i poszerzania pola niezależności od innych.

Zebrane w trakcie projektu doświadczenia i przeprowadzone badania zostaną użyte do:
- przygotowania założeń prawnych oraz opisu kwalifikacji „asystenta ucznia ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami” [ w skrócie ASPE]
- wprowadzenia opisu kwalifikacji ASPE do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji,
- opracowania zasady finansowania i organizacji pracy ASPE
- opracowania programu i scenariuszy szkoleń dla asystentów i kadry szkół zatrudniających ASPE
- przygotowania pierwszej grupy 640 ASPE do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć w zakładce na stronie projektu: http://asystentspe.pl/