Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim

DANE TELEADRESOWE:

Adres: Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. 39-120 Sędziszów Młp. ul. Fabryczna 5, tel./fax.: +48 17  22 16 112, +48 17 22 16 704
email: losedziszow@pro.onet.pl
Media społecznościowe: http://www.losedziszow.edu.pl
http://facebook.com/LoSedziszow

OPIS PLACÓWKI:
Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. to szkoła z ponad 75-letnią tradycją, której misją jest wykształcenie i wychowanie młodego człowieka  w duchu tradycyjnych wartości, a także przygotowanie go do godnego życia w nowoczesnym społeczeństwie. Naszym uczniom zapewniamy holistyczny rozwój osobowościowy w obszarach: społecznym, intelektualnym, fizycznym, artystyczny i duchowym. Stwarzamy młodemu człowiekowi odpowiednie warunki do odkrywania własnych talentów, pasji i możliwości, aby mógł sprostać wymaganiom zmieniającego się świata i dorosłego życia.
Sędziszowskie liceum sprzyja wszechstronnemu rozwojowi uczniów i solidnie przygotowuje do egzaminu maturalnego, który jest przepustką do studiów na prestiżowych uczelniach. Dostarczamy każdemu młodemu człowiekowi różnorodną ofertę edukacyjną, dostosowaną do jego potrzeb i aspiracji, którą przekazujemy w bezpiecznym środowisku. Ponadto zapewniamy uczniom szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych, uwzględniając ich zainteresowania, aspiracje i indywidualne zdolności.
Najważniejszym celem naszej szkoły jest wszechstronny rozwój młodzieży, który dokonuje się poprzez: solidną naukę, aktywność fizyczną, zaangażowanie w sprawy społeczne, współpracę ze środowiskiem lokalnym, twórczość artystyczną oraz szeroką sieć kontaktów międzynarodowych. Realizację tego celu powierzamy doświadczonej i profesjonalnej kadrze nauczycielskiej. Nasi nauczyciele to ludzie  z pasją, którzy stawiają uczniom wyzwania i pomagają młodzieży realizować marzenia. Pragniemy, by każdy nasz uczeń znalazł swoje miejsce w życiu, a także by potrafił być z innymi i dla innych.
Zdajemy sobie sprawę z siły mediów, i ich koniecznej obecności, dlatego publikujemy informacje o szkole oraz osiągnięciach naszych uczniów w mediach społecznościowych, współpracujemy także z mediami lokalnymi, z TV Sędziszów. Rozwijamy tym samym szkolne media, angażujemy uczniów w przygotowanie uroczystości i imprez, które rozpowszechniamy przez relację w mediach społecznościowych, np. koncert bożonarodzeniowy kolęd i pastorałek, Dzień Otwarty, a także audycje z okazji rocznic i świąt.
Bierzemy udział w projektach, m. in. ZWOLNIENI Z TEORII, których zasięg wykracza poza szkołę.  Projekty w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii realizowane są w naszej szkole od trzech lat. W pierwszym roku uczestnictwa zrealizowany został jeden projekt. W roku szkolnym 2023/2024 w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii realizowanych jest dwanaście projektów społecznych. Opiekę nad nimi pełnią Panowie Przemysław Basak, Wojciech Sala oraz Mateusz Wesołowski. Wśród nich trzy z nich dotyczy przeprowadzenia zbiórek rzeczowych i finansowych dla domu dziecka w Dębicy, schroniska dla zwierząt w Ropczycach osób potrzebujących w Sędziszowie Małopolskim oraz dzieciom w hospicjum. Jedna z grup przygotowuje prezentację filmową stworzona przez przeprowadzenie wywiadów ze specjalistami w zakresie „toksycznych relacji” pomiędzy rówieśnikami Kolejna grupa przygotowuje przy współpracy z KPP w Ropczycach cykl warsztatów, które skierowane są do dzieci ze szkół podstawowych, które dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ostatnia z grup porusza kwestię ważną dla młodego pokolenia czyli ochronę środowiska. Poprzez nawiązanie kontaktów z uczelniami wyższymi ma ona w ramach projektu zorganizować warsztaty dotyczące ograniczeniu zanieczyszczeń.   
Tego typu projekty pozwalają na działania przedsiębiorcze, wyzwalają kreatywność, dają szanse rozwoju, kreowania swojej przyszłości oraz uwrażliwiają młodych ludzi na potrzeby innych, w tym słabszych i zwierząt. Realizacja projektów odbywa się przy współpracy z instytucjami lokalnymi takimi jak: poradnia Komenda Powiatowa Policji w Ropczycach, Starostwo Powiatowe w Ropczycach, Urząd Miejski w Sędziszowie Małopolskim, Dom Dziecka „Hanka” w Dębicy. Dodatkowo młodzież uzyskuje wsparcie od wielu instytucji prywatnych takich jak bank.
Budując przyszłość, czerpiemy z przeszłości. Jesteśmy obecni na uroczystościach patriotycznych, włączając się także w ich organizację i to zarówno na terenie gminy, powiatu, jak i poza ich granicami. Nieustannie podejmujemy nowatorskie przedsięwzięcia edukacyjne, z których jesteśmy znani w całym województwie. Nasze Liceum aktywnie uczestniczy w życiu lokalnej społeczności, wychodząc naprzeciw jej oczekiwaniom i stwarzając uczniom możliwość kreatywnego i odpowiedzialnego kształtowania otaczającej ich rzeczywistości. Partnerami szkoły są wyższe uczelnie, organy samorządowe i organizacje pozarządowe oraz lokalne media i instytucje kulturalne, z którymi nasze liceum współpracuje na wielu płaszczyznach. Angażujemy się w akcje charytatywne. Odpowiadamy na bieżące potrzeby w naszej okolicy. Promujemy aktywny i zdrowy tryb życia, proponując sportowe zabawy oraz rozgrywki między klasowe, a więc odpowiadamy tym samym na potrzeby współczesności.
Nasi podopieczni zwyciężają w konkursach  i olimpiadach. Mamy wśród naszych uczniów finalistów i laureatów XVII Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego, którego organizatorem jest Instytut Chemii na Wydziale Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także finalistę Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który reprezentuje naszą szkołę w finale chemicznej Olimpiady „O Diamentowy Indeks AGH”. Ponadto, nasi uczniowie osiągnęli następujące sukcesy:
•    Ogólnopolska Olimpiada Mitologiczna – Daria Nyzio – 4. Miejsce
•    Ogólnopolska Olimpiada o Diamentowy Indeks AGH z chemii - 4c – Kinga Darłak oraz Dominik Baran.
•    Konkurs Matematyczny im. prof. Jana Marszała na etapie powiatowym
– wyróżnienia: Amelia Jopek, Michał Król 2B, Szymon Pazdan 3A
•    Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa Olimpus
1.    Matematyka – laureat Paweł Gąsior 4a.
2.    Język angielski – laureaci: Maciej Więch 4c, Jan Śliwiński 4c, Emilia Szeliga 4c, Justyna Ciepielowska 3c oraz Miłosz Drozd 3c,
•    etap Okręgowy L Olimpiady Geograficznej - klasy 2a Liliana Pałęcka - kwalifikacje do drugiego już okręgowego etapu
•    zawody finałowe konkursu chemicznego „O Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej”  - Dominik Baran 4c
•    Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Chemicznej - Dominik Baran, Bartosz Róg oraz Oktawian Zięba wzięli udział w zawodach finałowych Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej.
•    Konkurs Wymowy Niemieckiej - miejsce trzecie  w finałowym etapie zajęła ANNA GUZIOR z kl. IIIA
•    etap wojewódzki Ogólnopolskiej Olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej
o ubezpieczeniach społecznych”. Naszą szkołę reprezentował zespół 3-osobowy  z klasy 3c w składzie: Justyna Ciepielowska, Emilia Kaczmarska i Wiktoria Pierwsze miejsce zajął Sławomir Pazdan z klasy 2b, a drugie miejsce Gabriela Klimek i Nikola Pośko z klasy 2c.Zięba.
•    Konferencja naukowa i konkurs „Odnawialne Źródła Energii” - Pierwsze miejsce zajął Sławomir Pazdan z klasy 2b, a drugie miejsce Gabriela Klimek i Nikola Pośko z klasy 2c.
•    "Zostań ambasadorem swojej szkoły. Moja szkoła z efektem WOW" – laureaci : uczennice klasy 2b: Antonina Czosnyka, Joanna Kurowska, Gabriela Róg i Alicja Stachnik decyzją komisji konkursowej zaprezentowały najlepszy materiał promocyjny Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. i otrzymały nagrodę jako zwycięzcy w naszej szkole.
•    ogólnopolskiej Olimpiadzie Matematycznej Olimpus w sesji wiosennej – 57 uczestników – czekamy na wyniki
•    finał XVII Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego - Tytuł Laureata Konkursu zdobył Dominik Baran (z klasy 4c). Tytuł finalisty konkursu zdobyli natomiast: Lena Popek (z klasy 4c) oraz Norbert Kosiński (z klasy 3c).
•    V Olimpiada Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi - czekamy na wyniki
•    Najlepszy plakat naukowy dotyczący odnawialnych źródeł energii - „Odnawialne Źródła Energii – technologie, innowacje, środowisko” zorganizowanej przez Katedrę Ochrony Środowiska Akademii Tarnowskiej. klasy 3c: Emilia Kaczmarska, Oliwia Przypek i Natalia Ochał – dwa pierwsze miejsca
•    Finał Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z chemii – Dominik Baran 4c
•     I miejsce w etapie w wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Diagnostyce Laboratoryjnej – Amelia Jopek
Promujemy aktywność, angażowanie się, wychodzenie poza szkolne schematy, otwieramy nowe ścieżki rozwoju, zarówno dla uczniów, jak i dla kadry nauczycielskiej.
Nasze liceum:
•    jest przyjazne dla uczniów, rodziców i nauczycieli,
•    uczy myśleć i rozumieć świat,
•    wychowuje ucznia otwartego, aktywnego, ciekawego świata, dbającego o tradycję i pielęgnującego patriotyzm,
•    dba o prawidłowe funkcjonowanie młodego człowieka w dynamicznie rozwijającym się świecie,
•    stwarza wszystkim uczniom równe szanse wszechstronnego rozwoju w szerokim zakresie działań lekcyjnych i pozalekcyjnych, prowadzonych przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną,
•    rozbudza i rozwija zainteresowania i pasje uczniów,
•    jest otwarte na potrzeby środowiska lokalnego i aktywnie współpracuje z różnymi partnerami,
•    jest bezpieczne, wolne od agresji i przemocy,
•    wspiera uczniów oraz rodziców w procesie wychowania i przygotowania uczniów do życia w świecie pełnym wyzwań.
Liczne programy wymiany międzynarodowej, Licealny Teatr Muzyczny oraz działanie Związku Strzeleckiego „Strzelec” to przykłady aktywności, które rozsławiają dobre imię szkoły i promują osiągnięcia naszych uczniów. Każdego dnia dążymy do tego, aby w szkole panowała atmosfera wzajemnego szacunku, przyjaźni oraz wsparcia. Jesteśmy też otwarci na uczniowskie inicjatywy oraz kontakty z otoczeniem, służące wspomaganiu rozwoju młodych ludzi, którzy nam zaufali i podjęli naukę w naszym liceum.
TO NAS WYRÓŻNIA:
Wysoki poziom kształcenia – nasi uczniowie odnoszą sukcesy w ogólnokrajowych konkursach i olimpiadach, organizowanych przez uczelnie wyższe oraz instytucje państwowe, osiągają bardzo wysokie wyniki na egzaminie maturalnym oraz sumiennie i systematycznie pracują na co dzień pod czujnym okiem swoich profesorów. Solidne nauczanie jest dla nas priorytetem.
Wymiana międzynarodowa:
•    ‘Erasmus +’ – to wyjazdy, rewizyty, wspólne zajęcia i warsztaty sfinansowane
z projektu, to także możliwość nawiązania relacji, które trwają o wiele dłużej niż projekt oraz lekcja języka obcego, która dla wielu uczniów jest krokiem milowym w posługiwaniu się językiem,
•    AFS – to goszczenie w naszej szkole uczniów z innych krajów oraz możliwość wyjazdu i uczęszczania do szkoły za granicą – także sfinansowane; obecnie
w naszym liceum mamy ucznia z Włoch.
•    Stała współpraca międzynarodowa z wieloma szkołami w Europie (Norwegia, Niemcy, Belgia, Sycylia itp.) prowadzona dzięki Akredytacji Erasmusa oraz współpracy z PNWM i AFS Polska.
Licealny Teatr Muzyczny
Szkolny teatr, który istnieje od 15 lat, to innowacyjne działanie edukacyjne, które umożliwia naszym uczniom odkrycie swoich możliwości i talentów oraz rozwijanie własnych pasji. Skupia młodzież, która szuka artystycznej alternatywy na spędzanie wolnego czasu. Działanie teatru obejmuje cały szereg zajęć pozalekcyjnych, skoncentrowanych na realizacji konkretnego projektu scenicznego. Uczniowie uczestniczą w zajęciach z teorii teatru oraz w warsztatach aktorskich, tanecznych i scenograficznych. Zajęcia prowadzone są przez nauczycieli oraz zawodowych choreografów i aktorów – absolwentów szkoły oraz przyjaciół Licealnego Teatru Muzycznego. Efektem zajęć pozalekcyjnej prowadzonych w ramach działalności szkolnego teatru są spektakle musicalowe, które młodzież prezentuje lokalnej społeczności w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp.
Zajęcia prozdrowotne (SKS)  - to zajęcia dostosowane do potrzeb i zainteresowań uczniów, tak aby mogli rozwijać swoje pasje i talenty sportowe, reprezentując szkołę w zawodach na różnym szczeblu. Uczniowie mają możliwość trenować na nowych, wysokiej klasy boiskach sportowych do siatkówki, koszykówki  i tenisa ziemnego; oraz czterotorowej bieżni, które powstały przy naszej szkole.
Działalność charytatywna – w szkole działa Szkolne Koło Caritas, w ramach którego odbywa się wiele akcji mających na celu wesprzeć osoby starsze lub potrzebujące  z naszego lokalnego środowiska i nie tylko.
Związek Strzelecki ‘Strzelec’ – wstępując do Związku Strzeleckiego uczniowie mogą realizować swoje pasje w zakresie strzelectwa sportowego, terenoznawstwa, poznać podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej, sztuki samoobrony, umiejętności wspinaczki oraz wielu, wielu innych sprawności.
Szkoła przystosowana jest na potrzeby osób niepełnosprawnych – szkoła posiada podjazd, toaletę dla niepełnosprawnych oraz schodołaz.
Wyposażenie - klasy i pracownie wyposażone są w sprzęty takie jak komputery, rzutniki, wizualizery oraz inne niezbędne do przeprowadzenia ciekawych zajęć z przedmiotów ścisłych, tj. biologia, chemia, fizyka i geografia.   
Języki obce – w naszej szkole uczymy 5 języków obcych na wysokim poziomie, języka angielskiego uczą się wszyscy uczniowie, ponad to każdy z nich wybiera drugi język obcy spośród 4 dostępnych, tj. niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego oraz francuskiego.

4.    PREZENTACJA KLAS NA ROK 2024-25
•    1A
MAT-GEO-ANG- profil menedżersko-politechniczny
BIZ-GEO-ANG – profil turystyczno-biznesowy
•    Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: geografia, j. angielski oraz matematyka lub biznes
Profil ten zakłada rozwijanie kompetencji w zakresie swobodnego posługiwania się językiem angielskim na poziome rozszerzonym oraz poszerzenie wiedzy z geografii, a także matematyki lub biznesu. Nauka w tej klasie zapewnia wszechstronny rozwój intelektualny i zdobycie cennej umiejętności nieszablonowego myślenia, dzięki czemu młody człowiek będzie w stanie sprostać wyzwaniom współczesności. Profil skierowany jest do osób otwartych na poznawanie ekonomiczno-gospodarczych mechanizmów funkcjonowania świata i szeroko pojętej przedsiębiorczości. Kształcenie w tej klasie zapewni możliwość aplikowania na wybrane kierunki studiów, m.in.: ekonomia, ekonomia międzynarodowa, przedsiębiorczość, zarządzanie i marketing, finanse i rachunkowość, architektura, stosunki międzynarodowe, politologia czy geografia.
•    Wszyscy uczniowie mają szansę wyboru j. obcego, spośród czterech, do wyboru. Język rosyjski
i hiszpański jest nauczany od podstaw, natomiast języki: niemiecki i francuski mogą być nauczane od podstaw lub mogą być kontynuacją. Zajęcia odbywać się mogą w grupach międzyoddziałowych.
•    Komisja rekrutacyjna zastrzega, że w sytuacji, gdy niewiele osób w danym oddziale wybierze dany język lub jego poziom, wówczas grupa może nie zostać utworzona. Uczeń będzie musiał dokonać innego wyboru, zgodnie z sugestią komisji rekrutacyjnej.
•    Wymagania dodatkowe
Wymagania dodatkowe zawarto w regulaminie rekrutacji do klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. na rok szkolny 2024/2025

•    1B
BIOL-POL-ANG – profil lingwistyczno-politechniczny
•    Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: biologia, język polski oraz język angielski
Profil ten otwiera szerokie perspektywy rozwoju dla uczniów wykazujących zainteresowania humanistyczno-przyrodnicze oraz humanistyczno-językowe. Realizacja rozszerzonego programu z języka polskiego oraz dwóch języków obcych umożliwia podjęcie studiów nie tylko w naszym ojczystym języku, ale też w języku angielskim. Połączenie kompetencji językowych z wiedzą przyrodniczą gwarantuje natomiast wszechstronność wykształcenia i daje możliwość podjęcia interesujących studiów, które w przyszłości pozwolą im się odnaleźć na rynku zawodowym. Kształcenie w tej klasie zapewni możliwość aplikowania na takie kierunki studiów jak: dziennikarstwo, filologia polska, filologie obce, stosunki międzynarodowe, psychologia, pedagogika, lingwistyka.
•    Wszyscy uczniowie mają szansę wyboru j. obcego, spośród czterech, do wyboru. Język rosyjski i hiszpański jest nauczany od podstaw, natomiast języki: niemiecki i francuski mogą być nauczane od podstaw lub mogą być kontynuacją. Zajęcia odbywać się mogą w grupach międzyoddziałowych.
•    Komisja rekrutacyjna zastrzega, że w sytuacji, gdy niewiele osób w danym oddziale wybierze dany język lub jego poziom, wówczas grupa może nie zostać utworzona. Uczeń będzie musiał dokonać innego wyboru, zgodnie z sugestią komisji rekrutacyjnej.
•    Wymagania dodatkowe
Wymagania dodatkowe zawarto w regulaminie rekrutacji do klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. na rok szkolny 2024/2025

•    1C
BIOL-CHEM-ANG - profil biomedyczny
BIOL-CHEM-MAT – profil biomedyczny
•    Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: biologia i chemia oraz język angielski lub matematyka
Profil ten jest dla uczniów, którzy pragną poznać zasady funkcjonowania świata przyrody. Wiedza ta jest niezbędna dla rozwoju cywilizacji przy równoczesnej ochronie zasobów naturalnych. Uczniowie poznają tajniki otaczającej ich przyrody i dowiedzą się, jak tę przyrodę chronić, będą mieć możliwość aby rozwijać także kompetencje językowe. Kierunek działa  w porozumieniu z Wydziałem Chemii UJ w Krakowie oraz Politechniką Rzeszowską. Kształcenie w tej klasie zapewni możliwość aplikowania na takie kierunki studiów jak.: medycyny, pielęgniarstwa, biologii, chemii, biotechnologii, inżynierii biomedycznej, inżynierii chemicznej, fizjoterapii czy ochrony środowiska.
•    Wszyscy uczniowie mają szansę wyboru j. obcego, spośród czterech, do wyboru. Język rosyjski
i hiszpański jest nauczany od podstaw, natomiast języki: niemiecki i francuski mogą być nauczane od podstaw lub mogą być kontynuacją. Zajęcia odbywać się mogą w grupach międzyoddziałowych.
•    Komisja rekrutacyjna zastrzega, że w sytuacji, gdy niewiele osób w danym oddziale wybierze dany język lub jego poziom, wówczas grupa może nie zostać utworzona. Uczeń będzie musiał dokonać innego wyboru, zgodnie z sugestią komisji rekrutacyjnej.
•    Wymagania dodatkowe
Wymagania dodatkowe zawarto w regulaminie rekrutacji do klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. na rok szkolny 2024/2025

•    1D
POL-ANG-WOS- profil lingwistyczno-prawny
POL-ANG-HIS – profil społeczno-prawny
•    Przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym: język polski oraz język angielski oraz wiedza o społeczeństwie lub historia
Profil ten przeznaczony jest dla typowych humanistów, którzy lubią wyzwania i pragną poznać zasady funkcjonowania rzeczywistości społecznej. W tej klasie zdobędą niezbędną wiedzę oraz umiejętności, które pomogą im stać się świadomym uczestnikiem życia społecznego. Realizując rozszerzony program nauczania z języka polskiego, języka angielskiego i historii lub wiedzy o społeczeństwie uczniowie zdobędą wszechstronną wiedzę, niezbędną na dalszych ścieżkach kształcenia w obszarze nauk prawniczych, społecznych a także humanistycznych. Kształcenie w tej klasie ułatwi dostanie się na takie kierunki studiów jak: prawo, prawo własności intelektualnej, historia, historia sztuki, edytorstwo, politologia, dziennikarstwo, stosunki międzynarodowe, ekonomia czy filozofia, prawo, socjologia.
•    Wszyscy uczniowie mają szansę wyboru j. obcego, spośród czterech, do wyboru. Język rosyjski
i hiszpański jest nauczany od podstaw, natomiast języki: niemiecki i francuski mogą być nauczane od podstaw lub mogą być kontynuacją. Zajęcia odbywać się mogą w grupach międzyoddziałowych.
•    Komisja rekrutacyjna zastrzega, że w sytuacji, gdy niewiele osób w danym oddziale wybierze dany język lub jego poziom, wówczas grupa może nie zostać utworzona. Uczeń będzie musiał dokonać innego wyboru, zgodnie z sugestią komisji rekrutacyjnej.
•    Wymagania dodatkowe
Wymagania dodatkowe zawarto w regulaminie rekrutacji do klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Młp. na rok szkolny 2024/2025