Kluby Sportowe

Czy Kluby Sportowe mogą być zwolnione z opłat za rejestracje, wykreślenie, zmiany w ewidencji czy zaświadczenia z w Ewidencji Starosty ?
- TAK, Uczniowskie Kluby Sportowe są zwolnione z opłaty skarbowej za wydanie decyzji administracyjnej. Wynika to z art. 2 ust. 1 pkt. 1 lit. g ustawy o opłacie skarbowej, zgodnie z którym nie podlega opłacie skarbowej dokonanie czynności urzędowej (np. wydanie decyzji oraz wydanie zaświadczenia) w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz ochrony zdrowia. Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Edukacji Narodowej (gdy wydawano tę opinię, kultura fizyczna znajdowała się w gestii MEN) zawartym w piśmie z 27 listopada 2007 roku (nr DP-KS-022-629/07), działalność uczniowskich klubów sportowych spełnia wymogi przepisów ustawy o opłacie skarbowej, zatem urzędowe czynności i zaświadczenia wydane na wniosek UKS są zwolnione z opłat.

Jakie opłaty skarbowe ponoszą inne Kluby Sportowe?
- Kluby Sportowe działające w formie stowarzyszenia których statuty nie przewidują prowadzenia działalności gospodarczej ponoszą opłaty za następujące czynności:
a) Wydanie decyzji (o wpisie, o zmianie danych, o wykreśleniu z ewidencji) – 10 zł
b) Wypis z ewidencji – 17 zł
c) Kserokopia z poświadczeniem zgodności od jednej strony – 5 zł 
stawka opłaty zgodna z tabelą stanowiącą załącznik do ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1923 z poźn. zm.).

Jakie warunki należy spełnić by założyć Klub Sportowy który zostanie wpisany do Ewidencji Starostwa ?
a) Potrzeba co najmniej 7 osób które stworzą listę założycieli Klubu zawierającą (imiona, nazwiska, daty i miejsca urodzenia, miejsca zamieszkania oraz własnoręczny podpis)
b) uchwalić statut;
c) wybrać komitet założycielski – co najmniej 2 osoby;
d) ustalić miejsce adresu Klubu Sportowego,
e) warto też (nieobowiązkowo) w protokole i uchwałach dokonać wyboru Zarządu Klubu Sportowego oraz wyboru jego organu kontrolnego jakim jest Komisja Rewizyjna,
Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2020 r., poz. 1133 z późn. zm.) oraz oraz § 7 Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz. U. 2011 r. Nr. 243, poz. 1449)

Jakie informacje odnośnie Klubu Sportowego zamieszcza się w ewidencji Starosty ?
a) datę wpisu
b) numer ewidencyjny
c) imiona, nazwiska, daty urodzenia członków komitetu założycielskiego
d) nazwę, siedzibę oraz adres Klubu Sportowego
e) Imiona, nazwiska oraz funkcje osób wchodzących w skład zarządu oraz komisji rewizyjnej
f) informacja o statucie: data jego uchwalenia, data zmiany statutu
g) dane osób upoważnionych do zaciągania zobowiązań majątkowych
h) cel działania, teren działania,  
Na podstawie § 5 Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz. U. 2011 r. Nr. 243, poz. 1449)

Ile dni od zmian: w zarządzie, adresie czy statucie Klub Sportowy wpisany do ewidencji powinien poinformować Starostwo o zmianach:
- Klub ma na to 14 dni na podst § 8 Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz. U. 2011 r. Nr. 243, poz. 1449)

Czy klub zmieniający adres swojej siedziby powinien o tym fakcie informować organ prowadzący ?
- Tak, ponieważ są to także zmiany, które organ prowadzący wprowadzi do księgi ewidencyjnej oraz na poczet tego wyda decyzję w której będą one zawarte: na podst § 8 Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 18 października 2011 r. w sprawie ewidencji klubów sportowych (Dz. U. 2011 r. Nr. 243, poz. 1449)

Ile osób powinno zasiadać w Zarządzie oraz Komisji Rewizyjnej Klubu ?
- Ilość osób zasiadających we władzach Klubu jak i organu kontrolnego dla tychże, określa statut Klubu. Pamiętać jednak warto o wyborze rozsądnej (nie za dużej) liczby oraz najlepiej nieparzystej by w przyszłości nie było problemów z podejmowaniem decyzji podczas głosowań oraz w kolejnych kadencjach można było znaleźć odpowiednią liczbę chętnych do sprawowania tychże funkcji.

Czym różni się Klub Sportowy od Uczniowskiego Klubu Sportowego ?
- w uczniowskim klubie sportowym mogą być członkami uczniowie, nauczyciele, rodzice
- jego cele to np.:  integrowanie środowisk uczniowskich, rodzicielskich i nauczycielskich na terenie swego działania,
- to często Kluby działające przy jakiejś szkole